Вплив на бетон пластифікуючих добавок на основі відходів бурого вугілля і торфу
DOI:
https://doi.org/10.30838/J.BPSACEA.2312.280519.89.440Ключові слова:
пластифікуюча добавка, бетон, залізобетон, вуглеводні реагенти, буре вугілля, торфАнотація
Мета. Дослідити використання високоефективних пластифікуючих добавок, які знижують водопотреби бетонних сумішей, змінюють терміни їх схоплювання, зменшують водовиділення і розшарування, покращують структуру і фізико-технічні властивості, розчинів які затверділи і бетонів, підвищують їх довговічність. В якості недефіцитної і дешевої сировини для промислового виробництва пластифікуючих добавок доцільно використовувати відходи бурого вугілля при виробництві гірського воску − вуглелужний реагент ВЛР і торф’яний пластифікатор –ТОП. Методика. Для модифікації ВЛР і ТОП використовували відходи миловареного масложирового виробництва − підмилені луги (ПЛ), а також нейтралізовані відходи цехів сіркоочистки (НОЦС) коксохімічних виробництв, в результаті чого отримали модифіковані добавки ВЛР−1 і ТОП−2. Підмилений луг утримує в якості активної складової межеві жирні кислоти у вигляді натрієвих солей і , будучи введенні у бетонну суміш без ЦРЛ, надають бетону позитивні властивості (прискорюють затвердіння, підвищують морозостійкість), але мають слабкі пластифікуючи властивості. Аналіз модифікації ВЛР і ТОП, при якому зберігаються їх позитивні властивості при незмінній або підвищеній міцності бетону після ТВО.
Результати. Проаналізована можливість використання промислових відходів миловарного (або масложирового) і коксохімічного виробництва в якості добавок в бетоні при виготовленні виробів із залізобетону.
Практична значимість. Застосування комплексних пластифікуючих добавок ВЛР і ТОП−2 дозволяє утилізувати промислові відходи і сприяє охороні навколишнього середовища від забруднення. Добавки ВЛР−1 і ТОП−2 на основі промислових відходів ефективні для отримання високорухомих і литих бетонних сумішей без витрат міцності бетону, зменшення тривалості віброущільнення при формуванні виробів в 1,5…2 рази в порівнянні з бездобавочними бетонними сумішами і покращення якості залізобетонних виробів.
Посилання
Shebina A.K., Hannik N.I. and Morozova N.V. Plastifikatory i betony na osnove guminovyx kislot torfa [Plasticizers and concretes based on peat humic acid]. Torfyanaya promyshlennost [Peat Industry].Moscow : Nedra, 1998, 184 p. (in Russian).
Afanasiev N.F. and Tseluiko M.K. Dobavki v betony i rastvory [Concrete and mortar additives]. Kyiv : Budіvelnik, 1989, 251 p. (in Russian).
Ratinov V.B. and Rozenberg T.I. Dobavki v betony [Concrete Additives]. Moscow : Strojizdat, 1973, 72 p.
(in Russian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Договір про передачу авторського права