Дослідження діловодства та документообігу в установі: етапи, принципи, методи
Ключові слова:
документознавство, установа, модель, дослідження, методи, аналіз, документообіг, документаціяументознавчих знАнотація
Постановка проблеми. Фахова підготовка сучасного фахівця з документознавства та інформаційної діяльності передбачає й уміння застосувати на практиці здобуті знання, зокрема, у науководослідницькій роботі. Головними сферами застосування документознавчих знань є діловодство в установах та організаціях, документаційне забезпечення управління, документаційне забезпечення кадрової роботи, організація інформаційної діяльності архіву установи, аналітична обробка та оптимізація інформаційних потоків в організації. Мета статті. Окреслити етапи та кроки дослідження діловодства та документообігу в установі; виявити та змоделювати структуру установи, викрити недоліки діловодних процедур і кроків, нормативнометодичного та матеріально-технічного забезпечення, документообігу в цілому та формулярів окремих документів; запропонувати низку заходів щодо раціоналізації та оптимізації. Висновок. Дослідник діловодства та документообігу установи в процесі дослідження застосовує такі методи як інформаційний аналіз, формулярний аналіз, метод уніфікації, метод спостереження, анкетування, інтерв'ювання та опитування, системний та структурно-функціональний. Він складає дві моделі: змістовно-логічну “модель системи”, яка фіксуватиме стан речей, допомагаючи вивчати властивості об'єкта за допомогою його уявного замінника. Друга – “модель для системи”, або ідеальний варіант об'єкта у його майбутньому, коли буде реалізовано пропозиції щодо раціоналізації та оптимізації. Таким чином, розроблено та запропоновано рекомендації, що допоможуть фахівцеві з документознавства скласти та ефективно реалізувати наукову програму практичного дослідження.Посилання
Beldova M. V. Mesto unifikatsii v structure dokumentovedeniya [The role of theunificationin the structure of the documentationdiscipline]. Unifikatsiya system dokumentatsii: istoriya, sovremennoe sostoyanie, perspektivy.− Unification documentation systems: history, current status, perspektivy.Moscow, 1989 pp. 14 – 22. (in Russian).
Vorobiev G. G. Dokument: informatsionny analiz [Document: information analysis]. Moscow, 1973. 255 p. (in Russian ).
Kuznetsova T. V. Metody predproektnogoobsledovaniya pri ratsionalizatsii deloproizvodstva [Methods of pre − screening on the rationalization of office]. Deloproizvodstvo – Paper Work. 2004 no. 3.pp. 18 – 24. (in Russian ).
Kremer B. I. Primenenie metoda modelirovaniya dlya izucheniya postanovki deloproizvodstva [Application of simulation to study the performances of office]. Trudy Vsesoyuznogo nauchno-issledovatel'skogo instituta dokumentovedeniya i arkhivnogo dela - Proceedings of the All- Union Scientific Research Institute of Records Management and Archives .Moscow, 1973. vol. 2 pp. 57 – 72. (in Russian ).
Kuleshov S. G. Istorychne dokumentoznavstvo: zmist ta osnovni zavdannia naukovogo napriamu 9do postanovky problemy [Historical Documentation: content and main tasks of scientific direction (to the formulation of the problem)]. Arkhivy Ukrainy-Archives of Ukraine. 1998, no. 1 – 6, pp. 9 – 30. (in Ukrainian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Договір про передачу авторського права