Дослідження структури і твердості сталь-молібденового покриття
Ключові слова:
сталь-молібденове покриття, газотермічне напилення, структурний стан, зміцненняАнотація
Мета. Все частіше для вирішення проблеми підвищення експлуатаційних характеристик матеріалів залучають нові методи поверхневого зміцнення і формування спеціальних властивостей матеріалів. Особливе місце посідає газотермічне покриття. Його використовують в різних галузях машинобудування для захисту поверхні деталей і вузлів машин від абразивного зношування. Крім того ці деталі і вузли в процесі роботи можна неодноразово відновлювати шляхом повторного нанесення покриття, що помітно зменшує витрати на ремонт обладнання, знижує витрату матеріалів на виготовлення нових деталей. Метою роботи було встановити вплив газотермічного напилення на твердість поверхневого шару, визначити зв’язок між мікротвердістю і структурним станом.
Результати. Значення замірів мікротвердості молібдена і сталі в поверхневому шарі погоджуються з характером структурних складових. Важливою характеристикою напиленого шару, що визначає успішну роботу покриття, є його з’вязок з поверхнею підложки. Швидка кристалізація під тиском сприяє утворенню дрібнозернистої структури.
Наукова новизна. Обґрунтовано механізм формування покриття шляхом послідовної упаковки міцно деформованих частинок і утворення багатошарової структури. Висока твердість частинок молібдена в напиленому шарі обумовлена рядом факторів: наддрібним зерном, наклепом частинок і зміною їх хімічного складу, що утворює умови для зміцнення старінням. Твердість сталевих частинок визначається дрібнодисперсними карбідами і наклепом аустеніту.
Посилання
Kudinov V.V. Nanesenie pokrytiy napyleniem. Teoriya, technologiya i oborudovanie [Spray coating. The theory, technology and equipment]. Moscow: Metallurgiya, 2000, 205 p. (in Russian).
Dzyuba Yu.N., Lyubchenko A.P, Glushkova D.B., Moshchenok V.I. and Tarabanova V.P. Uprochnenie izdeliy iz vysokoprochnogo chuguna [Hardening of products of ductile iron]. Remont, vosstanovlenie, modernizatsiya [Repair, restoration, modernization ].2009, no.5, pp. 11-14. (in Russian).
Katts N.V., E. V. Antoshin E.V., Vadivasov D.G., Vol'pert G.D. and Kamionskiy L.M Metallizatsiya raspyleniem [Metallization by spraying]. Moscow: Mashinostroenie, 1966, 199 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Договір про передачу авторського права