Модель множинної регресії на категорійні фактори
DOI:
https://doi.org/10.30838/J.BPSACEA.2312.261119.86.592Ключові слова:
множинна регресія, категорійний фактор, категоріальні рівні, пояснювана змінна, пояснювальні змінні, кількісна оцінкаАнотація
Мета дослыдження.Знайти кількісну оцінку впливу категорійних факторів на пояснювану змінну. Для передбачення значення числової змінної залежно від значень інших числових змінних використовується регресійний аналіз статистичної моделі, побудованої за даними спостережень. Однак у багатьох ситуаціях у модель необхідно включати категорійні змінні. Метод.Категорійні фактори включаються в модель як фіктивні змінні, значення яких 1 або 0 відповідають наявності або відсутності певного категоріального рівня пояснювальної змінної. Однак такий підхід виправданий лише в тому випадку, коли у категорійної змінної тільки два рівні: наявність або відсутність певної якості. Тоді значення фіктивної змінної повинне дорівнювати 1 у першому випадку й 0 – у другому. За наявності декількох категоріальних рівнів пропонується в модель множинної регресії вводити фіктивні змінні, відповідні кожному рівню і які набирають значення 1, якщо категорійна пояснювальна змінна набирає значення відповідного рівня, і дорівнюють 0 для всіх інших її значень (рівнів). Крім того, модель дозволяє врахувати можливу взаємодію категоріальних рівнів різних пояснювальних нечислових змінних і ефект такої взаємодії за кількісної оцінки їх впливу на пояснювану змінну. Результати.Запропоновано модель множинної регресії на категорійні фактори, що дозволяє знайти кількісну оцінку впливу на пояснювану змінну не тільки числових, а й категорійних незалежних змінних. Причому модель враховує той факт, що за відсутності всякого впливу з боку пояснювальних змінних, тобто коли вони всі рівні 0, регресія також повинна дорівнювати 0. При цьому так званий «зсув» прямої регресії відсутній (і тим більше не може бути від'ємним, як для математичної прямої). Наукова новизна. Пропонована модель розширює й узагальнює можливості регресійного аналізу статистичних моделей на випадок категорійних факторів. Практична значимість.Модель множинної регресії на категорійні фактори дозволяє вирішувати питання вибору категоріальних рівнів нечислових параметрів для проектування систем; ухвалення рішення про вибір стратегії у фінансовій діяльності й в управлінні.
Посилання
Vasiliev A.N. Nauchnyye vychisleniya v Microsoft Excel [Scientific computing in Microsoft Excel]. Moscow : Williams Publishing House, 2004, 512 p. (in Russian).
Dubrov A.M., Mkhitaryan V.S and Troshin L.I. Mnogomernyye statisticheskme metody : uchebnik [Multicomponent statistical methods : textbook]. Finansy i statistika [Finances and statistics], Мoscow, 2000, 352 p. (in Russian).
Levin D.M., Stefan D., Creebill T.S. and Berenson M.L. Statistika dlya menedzherov s ispol'zovaniyem Microsoft Excel [Statistics is for managers from using Microsoft Excel]. Мoscow : Williams Publishing House, 2004, 1312 p. (in Russian).
Tomashevskyi V.M. Modelyuvannya system [Design of the systems]. Kyiv : Publishing Group BHV, 2005, 352 p. (in Russian).
Tsybrii L.V. Vvedeniye v statisticheskiy analiz : uchebn. posobiye dlya vuzov [Introduction to the statistical analysis: train aid for high schools]. Dnipropetrovsk : PSACEA, 2016, 188 p. (in Russian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Договір про передачу авторського права