Момент тертя в підшипниках ковзання
Ключові слова:
підшипники ковзання, кінематичні пари тертя, цапфа – вкладиш, п′ята – вкладиш, силові параметриАнотація
Постановка проблеми. Досьогодні підшипники ковзання іще широко використовуються в машинобудуванні. Але їх розрахунок проводиться за застарілою методикою на основі такого досить хиткого параметра як спрацюваннявкладиша підшипника. При цьому в довідковій літературі прийнято вважати, якщо матеріали вала та вкладиша однорідні, то поверхні деталей по мірі спрацювання залишаються циліндричними і торкаються між собою у всіх точках дуги спирання. Мета статті — визначити момент тертя в підшипниках ковзання на основі силових параметрів. Висновки. Оскільки головною причиною зносу кінематичних пар «цапфа – вкладиш» та «п'ята – вкладиш» підшипників ковзання є тертя, то і розрахунок моменту тертя, середнього радіуса тертя були проведені виходячи з роботи сил тертя. Показано, що залежності моменту тертя від кута обхвату за одержаними формулами і наведеними в довідковій літературі мають якісно різний вигляд, тобто: при розрахунках за довідковими формулами момент тертя пропорційний куту обхвату, а за одержаними — обернено пропорцiйний внаслідок зменшення загальної величини нормального тиску. Недоврахування моменту тертя при великих кутах обхвату складаєвід 40 до 15 %. Різниця у величині моментів сил тертя в кінематичних парах, що припрацювалися та не припрацювалися, за реальних способів їх механічної обробки складає 2...3 %, що дозволяє заявитипро можливостізниження вимог до якості обробки контактуючих поверхонь підшипнків ковзання.Посилання
Kozhevnikov S.N. Teoriya mekhanizmov i mashin [Theory of mechanisms and machines]. Moskva: Mashinostroenie, 1969, 584 p. (in Russian).
Bondarenko L.N. Raschet kolodochnykh tormozov s uchetom ugla obkhvata kolodkoj shkiva [Calculation of drum brakes, taking into account the angle of the pulley block girth]. Pod’’emnye sooruzheniya. Spezialnaya tekhnika [Lifting equipment. Special equipment]. 2011, no. 10 (118), pp. 24–26. (in Russian).
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство роботи та передають журналу право першої публікації на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, яка дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право самостійно укладати додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження наукової роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу передбачає можливість розміщення авторами рукопису в мережі Інтернет (наприклад, у електронних сховищах інформації або на веб-сайтах), оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).
Договір про передачу авторського права